Můj příběh, moje cesta…

Žijeme ve svobodné zemi, ve které má každý právo se rozhodnout, jak naloží se svým životem. Většina z nás má šanci dosáhnout finanční svobody. Já osobně jsem stále na cestě, ale mám jasný cíl, k němuž se neustále přibližuji. Jsem přesvědčen, že jej dosáhnu do mých 45. narozenin (možná i o rok dříve či později, důležité je, že to bude v dohledné době).

Začnu svůj příběh od konce. V současné době podnikám, jsem spolumajitelem společnosti, která se zabývá rozšířenou realitou. E-commerce společnostem poskytujeme produkt virtuálního zrcadla a virtuální zkušební kabinky.

Zároveň působím jako business konzultant a pomáhám jiným společnostem měnit jejich business modely a strategii, aby se mohly rozvíjet a růst.

Jsem také investor – small size investor. Nepředstavujte si tedy velkého kluka ze Silicon Valley. Moje jednotlivé investice se pohybují v řádech statisíců  korun; moje portfolio má dnes hodnotu několika desítek milionů korun a generuje mi velkou část mého pasivního příjmu.

Jsem začínající bloger, který se snaží přesvědčit ostatní lidi, že finanční nezávislost není pouze pro hrstku vyvolených, extrémně bohatých lidí.

Dnes pracuji v průměru 3–4 dny v týdnu a pasivní příjem pokrývá cca 65–70 % mých výdajů a výdajů mé rodiny.

Ve světě velkého byznysu

Než jsem začal podnikat a investovat, pracoval jsem sedm let pro společnost MALL.cz (Netretail Holding). Nejdříve jsem pro firmu vybudoval pobočku v Polsku. Za čtyři roky se nám podařilo vytvořit společnost s obratem přes miliardu korun. Následně jsem z pozice generálního manažera přes dva roky řídil Netretail Holding, mateřskou společnost MALL.cz. Netretail Holding měl v roce 2016 obrat 10 miliard a více než tisíc zaměstnanců v šesti evropských zemích.

Byla to úžasná a nedocenitelná zkušenost, hodně jsem se naučil a pracoval jsem se skvělými lidmi. Vše jsem ale dělal pro někoho jiného, měnil jsem svůj čas za peníze a byl jsem zaměstnancem, který pobíral měsíční plat.

Zde má můj příběh logické vyústění. Než se jím však budu zabývat, vrátím se na začátek své cesty, kdy jsem takhle dobrou startovní pozici neměl.

Kluk z malého města

Moje motivace sedět ve školní lavici byla vždy slabá. Dnes bych asi byl diagnostikován jako živé, možná až hyperaktivní dítě, pravděpodobně stižené syndromem ADHD. Na střední škole jsem měl spoustu zájmů, jen škola samotná mezi ně nepatřila. Došlo to tak daleko, že jsem dostal trojku z chování a musel jsem opakovat třetí ročník.

Nakonec jsem školu dokončil s maturitním vysvědčením v ruce, ale na vysokou jsem se raději ani nehlásil. Začal jsem pracovat jako obsluha v copy centru. Neměl jsem ekonomické vzdělání, neuměl jsem cizí jazyky, byl jsem kluk z malého města.

„Jsem přesvědčený, že většina z vás má dnes lepší startovní pozici, než jsem měl já. Důležité je na sobě makat, vzdělávat se, učit se nové věci, mít cíl.“

Moje vzdělávání začalo vlastně až po škole. Četl jsem stovky knih o marketingu, podnikání, úspěšných lidech. Naučil jsem se polsky a anglicky, práce pro mě byla na prvním místě. Byl jsem ochotný se kvůli ní přestěhovat do zahraničí. Díky tomu jsem dokázal v kariéře zaměstnance vystoupat až na post generálního manažera mezinárodní společnosti. Za vším je tvrdá práce, nehledej v mém příběhu nějakou náhodu nebo zkratku.

Své osobní kariérní cíle zaměstnance jsem několikrát překonal. Jenže se to na mně podepsalo, začal jsem mít zdravotní problémy, nemohl jsem spát, ztratil jsem motivaci. Naštěstí jsem zjistil, že existují i jiné cesty.

Nový životní cíl

S pojmem finanční nezávislost jsem se poprvé setkal v roce 2013. Přečetl jsem si zajímavé příběhy lidí, kteří dosáhli finanční nezávislosti ve třiceti nebo čtyřiceti letech. Jejich peníze nyní pracují pro ně, ne naopak. Zaujalo mě, že k tomu nepotřebovali vybudovat velké společnosti, které pak následně prodali, nebo vyhrát v loterii. Jejich cesta byla mnohem jednodušší.

Rozhodl jsem se, že toho dosáhnu také!

Na své vlastní cestě k finanční nezávislosti jsem od roku 2013 a k cíli se plánuji dostat v roce 2020–2021. Jak se ke svému cíli přibližuji, cítím, že je to správná cesta, a chtěl bych ji představit co nejvíce lidem. Proto jsem se rozhodl stvořit Finančního samurajeweb o finanční nezávislosti. Rozhodl jsem se detailně popsat svou cestu, aby po ní mohlo kráčet co nejvíce lidí.

Na základě svého know-how, které je kombinací získaných teoretických znalostí a jejich mnohaletého ověřování v praxi, jsem vytvořil tréninkový program. S Finančním samurajem se na cestu k finanční nezávislosti může vydat kdokoliv, pro koho je osobní svoboda důležitá.

Dosažení finanční nezávislosti díky investicím do nájemních realit je podle mě jednou z nejjistějších cest. Zkoušel i různé jiné způsoby, ale do nemovitostí jsem se „zamiloval“ a jsem přesvědčen, že tuto cestu dokáže zvládnout většina lidí. Pokud se na ni s Finančním samurajem vydáte, držím vám palce!

Vít Endler – Finanční samuraj

https://www.linkedin.com/in/v%C3%ADt-endler-b99aa735/