Co vlastně znamená být „finančně nezávislý“?

„Naštěstí všichni lidé nejsou tak hloupí, aby chtěli být za každou cenu chytří. Lépe řečeno, dělat jak blázen a do úmoru jen proto, abych se dopracoval zaslouženého odpočinku v pohodlí, to není chytré; ovšem nechtít mít pohodlí k odpočinku a nepracovat tudíž vůbec, to rovněž není chytré. A být pořád jenom chytrý a chtít všechno vědět a mít všechno, to je vlastně hloupost. Největší hloupost pak jest chtít být hloupý. To je ovšem divná hloupost, protože vědět, co chtít, to je vůbec největší chytrost. Čili, ono se stalo uměním už jenom být živ po svém.“

Jan Werich

Jak chápat finanční nezávislost v dnešním světě? Je synonymem bohatství, které je dopřáno jen hrstce vyvolených? Má obyčejný smrtelník jiné šance, než jen výhru v loterii?

Finanční nezávislost si většina lidí představuje tak, že dotyčný má na účtech spoustu peněz a může si koupit, co ho jen napadne, a k tomu nemusí pracovat. Takovou představu často podporují reklamy na loterie, ve kterých výherce mává divákům z jachty či z pláže na karibském ostrově. Zkrátka když se nenarodíte se stříbrnou lžičkou v puse, můžete se spoléhat jen na pohádkovou výhru. Nebo je to s finanční nezávislostí jinak?

Neměnit svůj čas za cizí peníze

Dosažení finanční nezávislosti může být podstatně prozaičtější a mnohem reálnější záležitostí, než se vám možná zdá. Finanční nezávislost má totiž více podob a stát se výhercem v loterii je pouze jednou z nich. Finanční nezávislosti lze dosáhnout tvrdou prací, vybudováním firmy a jejím prodejem, nebo je možné drasticky šetřit, neúnavně pracovat, a za několik desítek let budete mít tolik peněz, že budete moci zaměstnání opustit.

Pro mě osobně znamená finanční nezávislost možnost žít svůj život tak, jak mi to vyhovuje, a mít k tomu dostatečný pasivní příjem. Je-li totiž můj pasivní příjem dostatečný, záleží jen na mém rozhodnutí, jestli budu nebo nebudu pracovat ještě pro někoho jiného. Mě osobně neláká vlastnit jachtu, soukromé letadlo či ostrov. Líbí se mi můj současný život, vyhovuje mi, že mám čas… Mám čas na to, čemu se chci věnovat, a nemusím měnit svůj čas za cizí peníze. Jsem svobodný a to je pro mne pravá finanční nezávislost.

Cesty k finanční svobodě

K finanční nezávislosti vede několik cest. Důležité je si uvědomit, že není nutné mít na účtech miliardy, stamiliony a dokonce ani miliony. K finanční nezávislosti vám stačí získat pravidelný příjem, který pokryje vaše potřeby a případně potřeby vaší rodiny. Každý z nás má tyto potřeby jiné, takže i cesta k finanční nezávislosti bude pro každého jiná a jinak dlouhá.

Většině lidí v České republice by k finanční nezávislosti stačil pasivní příjem několik desítek tisíc korun měsíčně. Co je však pro jednoho dostatečné, je pro jiného málo. Je na každém z nás, jak si svůj život nastaví.

Finanční nezávislost není primárně o hromadění peněz, ale o získání času. Finančně nezávislý člověk může dělat to, co ho baví, s kým a jak dlouho chce. Času totiž všichni máme omezené množství. Peněz je naopak mnoho a centrální banky toto ohromné množství neustále zvyšují.

Každý člověk dostává denně k dispozici stejnou porci času. Je na vás, jak oněch čtyřiadvacet hodin využijete. Většina lidí odevzdává velkou část své porce času někomu jinému – svému zaměstnavateli. Jen málo jedinců dokáže uniknout z „krysího závodu“, onoho nekonečného koloběhu vydělávání a utrácení měsíčních výplat, a začít si užívat život jinak.

„Důležité je vědět, že je to možné. Většina z nás skutečně může získat finanční nezávislost během několika let a nemusí pracovat až do svého odchodu do starobního důchodu.“

Do „důchodu“ v pětačtyřiceti

Dnes se odchází do starobního důchodu v 65 letech, pro dnešní třicátníky a čtyřicátníky bude tato hranice velmi pravděpodobně posunuta, pokud vůbec zůstane nějaká hranice zachována.

Finanční samuraj poskytuje informace a nástroje, jak odejít do důchodu relativně mladý. Třeba mezi třicítkou a čtyřicítkou, nebo mezi čtyřicátým a padesátým rokem života. Nejedná se tedy o „starobní důchod“ a naplnění snů o klidných procházkách v parku. Jde o to užít si volný čas v produktivním věku.

Představte si, že odejdete do „důchodu“ ve 45 letech… Nebudete muset každé ráno vstávat a jít pracovat pro svého šéfa. Budete se moci rozhodnout, zda se dnes budete věnovat zahradě, dětem, půjdete si zasportovat nebo něco podniknete s partnerkou či partnerem.

Naplánujete si výlet nebo dovolenou. Už to nebude týdenní nebo čtrnáctidenní sprint po památkách nebo přírodních zajímavostech, ale vaše dovolená klidně potrvá měsíc nebo dva. Navštívíte místa, kam se běžní turisté nepodívají, budete mít čas mluvit s místními a poznávat jejich životní styl. Několikaměsíční dovolená vás nebude stát o moc víc než standardní dvoutýdenní zájezd, protože většinou bývá nejdražší přepravit se na místo. Dovolená už pro vás nebude vzácnou chvílí pracovního volna, ale jakýmsi „mini důchodem“, při němž si užijete volného tempa a opravdových nevšedních zážitků, protože na ně budete mít dostatek času!

Tohle je nová představa finanční svobody. Jestliže máte dnes dostatek peněz na své životní potřeby ze svého aktivního příjmu, je to přesně ta částka, kterou musíte získat jako pasivní příjem, abyste se stali finančně nezávislými. To už přece není tak vzdálená představa!

Na webu Finanční samuraj popisuji cestu, jíž jsem se sám vydal a kterou může kráčet většina z nás. Můžete se na ni vydat při zaměstnání a  postupně směřovat k okamžiku, kdy váš pasivní příjem dosáhne požadované úrovně. Potom můžete zaměstnání opustit a začít žít jinak – jako finančně nezávislý, svobodný člověk!

Tréninkový program